You are currently viewing Wielkie otwarcie III sezonu wystawy motoryzacyjnej Klasyki w FSO

Wielkie otwarcie III sezonu wystawy motoryzacyjnej Klasyki w FSO

Przygotowanie wystawy „Klasyki w FSO” każdego roku jest inne, za każdym razem mamy inne wyzwania, niektóre rzeczy łatwiej przewidzieć, inne zaskakują nas jeszcze bardziej. Jednak jest jedna stała – co roku najczęściej zadawanym pytaniem było – „kiedy wystawa rusza?” – dziś możemy śmiało odpowiedzieć: Wystawa jest otwarta!

Sekcja Polskiego Fiata w Muzeum SKARB NARODU

Przygotowania do wystawy rozpoczęły się w marcu, natomiast sami nie wiedzieliśmy na ile ograniczenia pandemiczne pozwolą by prace szły zgodnie z harmonogramem. Ten rok był wyjątkowy pod względem wolontariuszy. W poprzednich latach sporo osób przychodziło raz, czasem dwa, żeby zobaczyć wystawę z bliska i zza kulisów. W tym roku zdecydowana większość jak przychodziła raz, zostawała na dłużej w pełni angażując się w pracę. Dzięki temu większość prac szła bez problemów, ponieważ nie brakowało rąk do pracy. Dla nas szczególnie ważne jest to, że poza nowymi osobami jest spora część wolontariuszy, którzy są z nami od początku.

Sekcja Citroena na wystawie Klasyki w FSO

W tym sezonie zobaczycie sporo nowości. Jak w drugim sezonie tak i w trzecim naszym celem było, żeby każdy zobaczył coś nowego, a szczególnie osoby, które zwiedzały wystawę w zeszłym roku. W poprzednich latach staraliśmy się każdego dnia zbierać opinie na temat wystawy, szukać odpowiedzi na to co można zrobić lepiej. Przykładowo powiększyliśmy strefę Polonezów i wyeksponowaliśmy pojazdy tak, żeby można było oglądać je z każdej strony, ponieważ w poprzednich latach słyszeliśmy głosy, że fajnie, ale nie da się zobaczyć tyłu pojazdów.

Wydział Montażu Poloneza Muzeum SKARB NARODU

Wydział Montażu Poloneza w Muzeum SKARB NARODU

Dodatkowo w głównej części na podwyższeniu ustawiliśmy Polonezy: Coupe, 3d5d tak, żeby było je łatwiej porównać. Dla zwiększenia efektu tuz obok ustawiliśmy Poloneza w wersji 7d, czyli „Jamnika” To jedyne takie miejsce na świecie, gdzie możecie zobaczyć te wszystkie wersje obok siebie.

Polonezy: Coupe, 3D I 5D na wystawie klasyków Klasyki w FSO

Bo o tym, że mamy aż 3 Polonezy Analogi to pewnie już wiecie.

Polonezy Analogi

30 lat Fiata Cinquecento

Kolejną nowością jest ekspozycja związana z „30-leciem Fiata Cinquecento”. Od jakiegoś czasu w naszych mediach społecznościowych widać było ruch związany z tym modelem, niektórzy śmieją się, że przez nas (dzięki nam) ceny „Cieniasów” poszły do góry.

Trzydziestolecie Fiata Cinquecento

Salon DAEWOO - ASO SKARBOPOL

W zeszłym roku ogromnym hitem stał się Salon Daewoo, w tym roku poszliśmy za ciosem i go przenieśliśmy. Salon jest lepiej wyeksponowany i bardzo mocno zbliżony do oryginału.

Salon Daewoo "ASO SKARBOPOL" na wystawie Klasyki w FSO

Sekcja GIALLO GINESTRA na ekspozycji Klasyki w FSO

Nie zabraknie nowych żółtych samochodów 😉

Dział Giallo Ginestra na wystawie klasyków w fabryce

Również inaczej pogrupowaliśmy samochody zagraniczne. Kryterium w tym roku był kraj pochodzenia, a nie klasą aut jak do tej pory. No i jedna z ważniejszych informacji – przekroczyliśmy kolejną magiczną barierę – na ekspozycji można już zobaczyć ponad 300 samochodów!

Bilety tak jak do tej pory można kupować online na naszej stronie internetowej w sekcji BILETY. Szczegóły na temat wystawy, terminy i godziny otwarte dla zwiedzających, ceny biletów inne praktyczne informacje znajdziecie w sekcji ZWIEDZANIE. W tym roku wracamy do formuły zwiedzania z przewodnikami. Nie pozostaje nic innego jak radośnie zakończyć – do zobaczenia w weekend!

Muzeum SKARB NARODU jest współorganizatorem “KLASYKI W FSO – Wystawy Motoryzacji w Fabryce” – odpowiedzialnym merytorycznie za zgromadzoną kolekcję. Wystawa organizowana we współpracy z Fundacją Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki.