You are currently viewing LILIPUT W KRAINIE OLBRZYMÓW – Amerykański Polski Fiat 125p Pick-up

LILIPUT W KRAINIE OLBRZYMÓW – Amerykański Polski Fiat 125p Pick-up

Marzenia FSO o podbijaniu amerykańskiego rynku

Zdobycie trudnego amerykańskiego rynku dla wielu producentów samochodów z Europy było kwestią honoru. Mało kto jednak wie, że w latach 70-tych, takie próby czyniła również Fabryka Samochodów Osobowych, która postanowiła przygotować dwie wersje Polskiego Fiata 125p: pickup i kombi na rynek amerykański.

Amerykański - Polski Fiat 125p Pick-up

Z dzisiejszej perspektywy ten pomysł mógłby wydawać się abstrakcyjny bo przecież Amerykanie kochają prawdziwe ogromne Pick-upy i krążowniki szos. Skąd więc pomysł że niewielka fabryka z Europy Wschodniej mogłaby chcieć zdobyć kawałek rynku?

Butelkowy - zielony Polski Fiat 125p Pikck-up - sprorwodzony po latach z USA do Polski

Lata 70 to czas ogromnego kryzysu paliwowego i poszukiwania tańszych i oszczędniejszych samochodów. Z założenia większość europejskich samochodów była mniejsza i posiadała mniejsze silniki. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że prawie połowa żerańskiej produkcji trafiała na eksport i były to jedne z najtańszych samochodów na rynkach Europy Zachodniej.

Możliwość korzystania przez FSO z marki Polski Fiat dawała też znacznie większą pozycję na rynku. W połowie lat 70 zapadła decyzja o przygotowaniu na rynek amerykański kilku egzemplarzy. Prawdopodobnie było to kombi i pick-up. Zmian nie było zbyt wiele: licznik w milach, obrysówki (pochodzące z Fiata 124 special na rynek amerykański) oraz klejone szyby. Na szczęście Pick-upy zwolnione były z konieczności zamontowania specjalnych “federalnych” zderzaków.

Przejażdżka amerykańską wersją Polskiego Fiata 125p Pickup

W USA samochody poddano specjalnym testom, które miały zadecydować, czy można je dopuścić do jazdy po amerykańskich drogach. Z danych wiadomo, że Pick-up zdobył to dopuszczenie natomiast kombi się nie udało i zostało zniszczone.

Firma, która chciała sprzedawać w Ameryce nasze auta niestety zbankrutowała, na szczęście jedyny Polski Fiat 125p z dopuszczeniem do ruchu ocalał. Przez wiele lat był własnością Phila, człowieka o polskich korzeniach i miłości do włoskiej i polskiej motoryzacji. Przez ten czas przeprowadzona została “naprawa” i samochód był częstym gościem na imprezach klasycznej motoryzacji.

Polski Fiat 125- Pick-up podczas amerykańskiego zlotu klasyków motoryzacji - Zdjęcie ze strony www.fiat125p.pl
Polski Fiat 125- Pick-up podczas amerykańskiego zlotu klasyków motoryzacji - Zdjęcie ze strony www.fiat125p.pl

Polski Fiat 125p pickup przed renowacją

Historia Tomka, który sprowadził auto z Chicago do Polski

W 2012 roku o samochodzie zrobiło się głośno ponieważ trafił na sprzedaż za pośrednictwem portalu e-Bay. Zawziętą walkę o unikatowego Pick-upa wygrał Tomek z Chicago.

Tomasz z rodziną podczas odbierania wylicytowanego PF125p - Zdjęcie z prywatnej kolekcji właściciela
Tomasz z rodziną podczas odbierania wylicytowanego PF125p - Zdjęcie z prywatnej kolekcji właściciela

„…to był impuls, zobaczyłem aukcję i wiedziałem, że muszę ją wygrać. Zaczekałem prawi do końca licytacji i w ostatnich sekundach dałem swoją ofertę. w ten sposób nikt nie miał już szans aby mnie przelicytować. Po Fiata pojechałem swoim amerykańskim pick-upem i muszę przyznać, że "DUŻY FIAT" wyglądał bardzo komicznie, wręcz karykaturalnie. Podczas całej drogi powrotnej spotkałem się z wieloma ciepłymi reakcjami. Nie muszę chyba mówić, że reakcje osób z polskimi korzeniami były najbardziej entuzjastyczne. Początkowo chciałem samochód wyremontować na miejscu. Jest tam wielu fachowców z Polski. Niestety amerykańska rzeczywistość dostęp do części kazały mi szukać specjalistów po drugiej stronie oceanu. Samochód trafił do Warsztatu Jarka Koniecznego. Po dokładnych oględzinach okazało się, że samochód jest w dość kiepskim stanie i wymagany jest bardzo kompleksowy remont.”

Amerykański Polski Fiat 125p pickup po renowacji wygląda jakby właśnie wyjechał z Fabryki Samochodów Osobowych

Podczas naprawy starano się zostawić możliwie najwięcej oryginalnej tkanki auta. wrócono do pierwotnego koloru i zupełnie niedawno amerykański polski Fiat wrócił na drogi.

Wygląda i jeździ tak jakby właśnie opuścił fabrykę i może dlatego Tomek pomyślał, że najlepszym miejscem dla niego będzie powrót do miejsca gdzie został wyprodukowany. Fabryka Samochodów Osobowych nie produkuje co prawda już aut ale w Lakierni mieści się najwspanialsza wystawa motoryzacji.

Pięknie odrestaurowany Polski Fiat 125p Pickup, powróciła po latach emigracji do Polski
Pięknie odrestaurowany Polski Fiat 125p Pickup, powróciła po latach emigracji do Polski

Polski Fiat 125p Pickup - Amerykański Sen - na naszym kanale YouTube